Seară neagră pentru gazde în Champions League! Doar o singură victorie în șapte partide!

Publicat: 08/08/2018 | 07:36
Cu internaționalul român Răzvam Marin integralist, Standard Liege a obținut în extremis o remiză în prima manșă a turului III preliminar al Champions League pe teren propriu cu Ajax Amsterdam.

Condusă cu 2-0 de către formația olandeză, Ajax punctând prin Huntelaar min. 19 și Tadic min. 34, Standard a reușit să reinter în joc grație reușitelor lui Carcela-Gonzalez (min. 67) și Emond (min.90+4′-penalty), amânând astfel pentru retur deznodământul privind formația care va accede în play-off-ul Champions League.

Tot o remiză în extremis a obținut și Slavia Praga, formație la care evouează Alex Băluță. Conduși cu 1-0 pe tabela de marcaj de Dinamo Kiev prin reușita lui Verbic din minutul 82, cehii au reușit să egaleze în al cincilea minut de prelungire prin Husbauer.

Surpriza serii în Champions League s-a înregistrat în Suedia, unde Malmo, formație care a eliminat din competiție campioana României CFR Cluj, nu a reușit decât o remiză, 1-1 cu ungurii de la MOL Vidi.

Acelați rezultat surprinzător s-a înregistrat și la Belgrad între Setaua Roșie și Spartak Trnava, formație care a eliminate în turul precedent din competiție Legia Varșovia.

În derby-ul primei manșe a turului III al Champions League, Benfica a tranșat la limită disputa din Portugalia cu Fenerbahce prin reușita lui Cervi din minutul 69.

Astăzi vor avea loc ultimele trei partide din manșa tur a celui de-al treilea tur preliminar al Champions League.