Sebastian Colțescu pus la zid de oficialii formației Sepsi: „A fost execuție în direct!”

Publicat: 26/11/2019 | 08:37

Oficialii formației Sepsi OSK Sf. Gheorghe au contestat vehement arbitrajul lui Sebastian Colțescu la finalul meicului pierdut la Ovidiu cu 4-1 (1-1) cu Viitorul Constanța.

Centralul din Craiova i-a decimat pe covăsneni dictând două eliminări împotirva lor în minutele 33 și 36, Răzvan Tincu și Bouhenna fiind eliminați pentru cumulul cartonașelor galbene. În total Colțescu a arătat 9 galbene și două roșii, un singur cartonaș galben fiind în dreptul fotbaliștilor lui Gică Hagi. Pe lângă sumedenia de cartonașe arătate jucătorilor covăsneni, Colțescu a acordat extreme de ușor la 3-1 un penalty pentru Viitorul, lovitura de la 11 metri fiind transformată de Cosmin Matei, acesta stabilind scorul exact al partidei, 4-1.

La finalul partidei Cornel Șfaițer, managerul general al formației Sepsi OSK Sf. Gheorghe, nu l-a menajat deloc pe Sebastian Colțescu acuzând maniera de arbitraj pe care acesta a avut-o.

„ A fost arbitraj de Liga 4. A fost un arbitraj de nota 2.  Să joci 65 de minute în 9 oameni… Au fost o sumedenie de greșeli. Cartonașele galbene au fost date ușor. La 3-1 dai penalty?! Am rămas repede în 8 oameni de câmp. Al doilea galben la Bouhenna a fost dat ușor, mai ales că primul a venit după proteste. A fost execuție în direct! Pe băieți i-am felicitat pentru efortul depus. Ce poți să le zici?! Arbitrul și-a bătut joc de munca unor oameni, a unor antrenori. Să dai un arbitru din Craiova înaintea unui joc în Craiova dă de gândit. Se putea găsi alt arbitru. Sunt convins că cei de la Comisia Centrală de Arbitri vor analiza prestația lui Colțescu”, a declarat Cornel Șfaițer.

Nici Leo Grozavu, aflat la debutul pe banca tehnică a formației Sepsi OSK Sf. Gheorghe nu l-a menajat pe Colțescu.
„În primul rând, mi-e rușine de mine că trebuie să vorbesc despre domnul Colțescu. Nici nu mai știu câte jocuri a stricat…A avut o prestație jalnică! Le-am transmis jucătorilor că suntem vizați, dar n-au știu nici ei să gestioneze situația. Nu mai vorbesc de penalty-ul dat la 3-1 pentru adversari. Iar la 4-1 pentru Viitorul nu mai dai niciun minut de prelungire… E vorba de fair-play, o lege nescrisă a fotbalului. E greu împotriva Viitorului să faci mai mult, și în asemenea condiții. N-am putut mai mult, deși jucătorii și-au dorit, s-a văzut asta din atitudinea lor”, a declarat Leo Grozavu, antrenorul principal  al formației Sepsi OSK Sf. Gheorghe.

În urma înfrângerii suferiite la Ovidiu, Sepsi OS Sf. Gheorghe a rămas pe locul 11 cu 16 puncte. De partea cealaltă, Viitorul a revenit pe locul 2 ocupat și la startul acestei runde, cu 32 de puncte, la două lungimi în spatele campioanei CFR Cluj.