Sebastian Vettel, seic in Bahrain. Pilotul german a bifat a doua victorie in acest sezon de Formula 1

Publicat: 21/04/2013 | 16:51
Sebastian Vettel a castigat lejer duelul cu Kimi Raikkonen

Pilotul de la Red Bull Racing a plecat din grila al doilea si a ajuns lider dupa numai cateva tururi. Vettel a fost detronat doar in momentul schimbului de pneuri dar spre sfarsitul cursei a avut un avans fata de locul doi de peste 20 de secunde.

Podiumul a fost completat de finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault) si francezul Romain Grosjean (Lotus-Renault). Au mai intrat in puncte Paul di Resta, Lewis Hamilton, Sergio Perez, Mark Webber, Fernando Alonso, Nico Rosberg (plecat din pole) si Jenson Button. In clasamentul general conduce Sebastian Vettel cu 77 puncte, locul doi este ocupat de Kimi Raikkonen (67 puncte) iar pe trei a urcat Lewis Hamilton cu 50 puncte. Ferraristul Fernando Alonso a avut probleme mari cu sistemul DRS si a fost nevoit sa treaca de doua ori pe la boxe pentru remedierea problemelor. Totusi, spaniolul a terminat pe locul 7. Urmatoarea etapa de Formula 1 se va disputa in Spania pe 12 mai.