Selecționerul Adrian Văsîi recunoaște superioritatea Italiei: „Per total, au meritat victoria!”

Publicat: 18/06/2022 | 23:53

Adrian Văsîi, selecționerul reprezentativei U19 a României, a declarat la finalul partidei pierdute de elevii săi în meciul de debut de la EURO 19 din Slovacia cu Italia U19, scor 2-1, că eșecul s-a datorat faptului că „tricolorii” nu au reușit să aibă prea multe realizări pe plan ofensiv.

„Am întâlnit o echipă foarte puternică. Știam asta, le știam jucătorii. Ne-am propus mult mai multe lucruri pe faza ofensivă, dar nu le-am reușit. Am întâlnit o echipă extrem de agresivă, care nu ne-a permis să ne facem jocul. Rezultatul este echitabil. Poate dacă la faultul din ultimul minut, din prima repriză, ni se acorda 11 metri, nu se știe ce urma. Dar per total Italia a meritat victoria. Cred că ne-au lipsit curajul, încrederea. Suntem la alt nivel, dar așteptam un pic mai mult din acest punct de vedere. Din acest meci luăm bun faptul că ne-am creat câteva situații de a marca. Puține, ce-i drept, față de adversari. Cam atât. Prea puțin, pentru a câștiga un joc la asemenea nivel”, a declarat Adrian Văsîi după meci.

Următoarele meciuri ale „tricolorilor” la EURO U19 vor avea loc pe 21 iunie, de la ora 21:00, cu Franța, pe „DAC Arena” din Dunajska Streda și pe 24 iunie, de la ora 18:30, cu Slovacia, pe „Štadión Antona Malatinského–Trnava”.