Semifinale de vis în Europa League: Manchester United – AS Roma și Villareal – Arsenal »»

Publicat: 16/04/2021 | 00:18

Arsenal Londra, Villareal, Manchester United și AS Roma, sunt cele patru formații care s-au calificat în „careul de ași” al Europa League. Cele patru semifinaliste și-au respectat statutul de favorite pe care l-au avut după rezultatele din tur.

La Praga, „tunarii” s-au distrat în fața echipei lui Nicușor Stanciu, internaționalul român fiind înlocuit la pauză când scorul arăta deja 3-0 pentru englezi. Golurile formației lui Arteta au fost marcate de Pepe (min.18), Lacazette (min. 21, 77) și Saka (min.24). Astfel cu scorul general de 5-1, Arsenal s-a calificat în semifinale.

O victorie lejeră a înregistrat și Manchester United care s-a impus cu 2-0 în fața spaniolilor de la Granada, rezultat consemnat și în tur. În duelul de pe „Old Trafford” pentru „diavoli” au punctat Cavani (min.6) și Vallejo (min.90 –aut.).

La fel ca și United și Villareal și-a valorificat avantajul terenului propriu impunându-se cu 2-1 în fața celor de la Dinamo Zagreb. Golurile ibericilor au fost marcate de Alcaser (min. 36) și Moreno (min.43), reușita croaților aparținându-i lui Orsic (min.74).

Cel mai echilibrat duel din returul sferturilor a avut loc pe „Olimpico” unde AS Roma a remizat, 1-1, cu Ajax, calificându-se cu scorul general de 3-2. „Lăncierii” au deschis scorul prin Brobbey (min. 49), Dzeko restabilind egalitatea în minutul 72.

În semifinalele programate în dublă manșă pe 29 aprilie și 6 mai se vor duela Villareal – Arsenal și Manchester United – AS Roma.