Sepsi învinge în ultimul meci al anului și trece peste „câini” în Liga 1!

Publicat: 23/12/2019 | 10:31

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a trecut clar de Chindia Târgovişte cu scorul de 3-1 (1-1), într-un meci programat în etapa a XXII-a, ultima din acest an care a avut loc în acest an.

Biletul Zilei » Pariem pentru profit pe baschet și fotbal!

Oaspeţii au deschis scorul prin croatul Josip Ivancic (min. 22), dintr-o poziţie suspectă de off-side, dar Sepsi a egalat repede, prin Gabriel Vaşvari (min. 27 – penalty), 1-1 fiind și rezultatul după primul mitan. Repriza a doua a aparținut în totalitate covăsnenilor care au obținut cele trei puncte grație golurilor marcate de Goran Karanovic (min. 73), şi Dylan Flores (min. 86).

Târgoviștenii au terminat meciul în zece oameni, după ce Blaise Yameogo a fost eliminat în minutul 80.

Pentru Sepsi OSK Sf. Gheorghe aceasta a fost cea de-a treia victorie consecutivă în Liga 1.

Cu acest succes, Sepsi a acumulat 28 de puncte, la fel ca și Dinamo, dara  terminat anul în fața „câinilor” având un golaveraj mai bun. Echipa lui Leo Grozavu trage speranțe la play-off având în vedere că distanța față de Viitorul, formație care se află pe locul 6, ultimul care asigură prezența la „masa bogaților” este de 7 puncte iar din acest sezon regular vor mai fi puse în joc în 2020 încă 12 puncte.

De partea cealaltă, Chindia a încheiat anul pe loc de baraj, locul 12, cu 21 de puncte. Remarcăm că echipa pregătiă de Viorel Moldovan este în cădere liberă, având o singură victorie în ultimele sale zece etape, trei egaluri şi şase înfrângeri.