Sepsi OSK Sf. Gheorghe, prima semifinalisă a Cupei României: „Nu ne gândim la finală. Trebuie să ne îmbunătățim jocul!”

Publicat: 30/11/2021 | 23:49

Sepsi OSK Sf. Gheorghe a devenit prima semfinalistă a ediției 2021-2022 a Cupei României. Echipa pregătită de Cristiano Bergodi a trecut pe „Ilie Oană” din Ploiești de Chindia Târgoviște, scor 2-1 (2-0), într-un duel care a deschiz faza sferturilor de finală ale competiției KO a României.

La finalul partidei, italianul Bergodi a declarat că deocamdată nu se gândește la finală și că își dorește ca elevii săi să performeze și în Liga 1.

„E bine că am câștigat. Așa e la fotbal, se întămplă greșeli. Patronul era bucuros de victorie, ne-a felicitat. Nu știu nimic de o primă. Nu ne gândim la finală, trebuie să ne îmbunătățim jocul. Vom vedea în martie ce adversar avem, eu am acum ambiția de a urca mai sus în clasamentul Ligii 1″, a afirmat Bergodi.

Primul mitan al confruntării de la Ploiești a aparținut în totalitate covăsnenilor care au deschis scorul în minutul 32, printr-un autogol al lui Tiberiu Căpușă, care a deviat în propria poartă o centrare în forță a lui Aganovic. Nouă minute mai târziu, Sepsi și-a dublat avantajul, Cristi Bîrbuț profitând din plin de un cadou venit de la Matiș, care a trmis greșit o pasă, 2-0 fiind și scorul cu care cele două formații au intrat la cabine.

Chindia a redus din diferență în minutul 72, când Neguț i-a pasat decisiv lui Daniel Popa care nu a ezitat și a trimis în poarta lui Niczuly.

Târgoviștenii au pus tunurile pe Sebastian Colțescu care nu a acordat un penalty după ce Ninaj i-a aplicat un cot în figură lui Iacob în interiorul careului.

S-a terminat 2-1 iar Sepsi OSK a devenit prima semifinalistă a Cupei României, ediția 2021-2022.

Celelalte formații care vor completa careul de ași al competiției se vor alege în urma confruntărilor FC Buzău – FC Voluntari, Poli Timișoara – FC Argeș și ACSO Filiași – Universitatea Craiova.