Serbia, lider în Grupa E după prima etapă în care Brazilia a făcut doar o remiză cu Elveția!

Publicat: 18/06/2018 | 13:13
Serbia a reușit să câștige primul meci susținut la un turneu final după o pauză de 12 ani. Sârbii au câștigat la limită, scor 1-0 jocul cu Costa Rica în cadrul grupei E.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Aleksandar Kolarov, în minutul 56.

Serbia a obţinut o victorie meritată, având un joc mai solid, pragmatic, în timp ce Costa Rica a fost departe de forma arătată în urmă cu patru ani, când a reuşit cea mai mare performanţă a sa la Cupa Mondială, sferturi de finală în Brazilia, unde a pierdut la penalty-uri contra Olandei.

În cel de-al doilea meci al primei etape din Grupa E, Brazilia, marea favorită a turneului final a Campionatului Mondiale de fotbal din Rusia, a reuşit doar un rezultat de egalitate cu Elveţia 1-1 (1-0).

După aspectul ostilităților din prima repriză doar ghinionul a făcut ca Brazilia să nu intre cu avantaj mai consistent pe tabela de marcaj.

În minutul 20, Coutinho a deschis scorul pentru Brazilia cu un şut de la 20 de metri, lateral stâga. Mingea a lovit bara laterală aproape de vinclu, la colţul lung, şi a intrat în poartă.

Elvețienii au reușit să egaaleze la cinci minute după pauză, Zuber a marcat cu capul după un corner executat de pe partea dreaptă de Shaqiri.

Până la finalul partidei elvețienii au reușit cu brio să absoarbă dominația sud-americanilor și să blocheze atacurile acesora, cobservând rezultatul de 1-1.

Următoarele meciuir în Grupaa E a Mondialului vor fi Brazilia- Costa Rica și Serbia- Elveția, meciuri care se vor disputa vineri 22 iunie.