Serena Williams a castigat Australian Open! Este a 6-a oara in cariera cand iese invingatoare pe Melbourne Park

Publicat: 31/01/2015 | 18:40

Pentru Serena este al saselea titlu cucerit la Melbourne Park (2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015) si al 19-lea de Mare Slem din cariera, cu care le-a depasit pe compatrioatele sale Chris Evert si Martina Navratilova si a egalat-o pe Helen Wills Moody, pe locul al treilea al ierarhiei all time. Doar australianca Margaret Court (24) si germanca Steffi Graf (22) au mai multe titluri majore.

Serena Williams (33 ani) s-a impus dupa o ora si 51 de minute, dar finala a fost intrerupta timp de 13 minute din cauza ploii. Cu acest succes, americanca o conduce pe Sarapova la meciurile directe cu scorul de 17-2, 16 victorii fiind consecutive.
Liderul mondial s-a desprins la 5-2 imediat dupa intreruperea cauzata de ploaie (la 3-2, 30-30) si si-a adjudecat primul set cu 6-3, in 47 de minute.

Sarapova a salvat o minge de meci la 5-4 in setul al doilea, dar in cele din urma Serena a incheiat meciul cu un as, al 18-lea al sau in acest meci.

Williams reuseste sa isi treaca in palmares al doilea titlu de Grand Slam la rand, dupa US Open 2014, iar intre timp a castigat si Turneul Campioanelor de la Singapore, dupa o finala cu Simona Halep.

Pentru victoria de la Melbourne, Serena a fost recompensata cu 2.000 de puncte WTA si cu un cec de 3,1 milioane dolari australieni, in timp ce Sarapova a primit 1.300 de puncte si 1,55 milioane dolari.

Sursa: Agerpres