Sevilla continuă cursa spre cel de-al șaselea trofeu din istorie în Europa League!

Publicat: 07/08/2020 | 08:01

În cel mai așteptat meci din optimile de finală ale Europa League, Sevilla s-a impus clar cu scorul de 2-0 (2-0) în fața celor de la AS Roma.

Din cauza pandemiei de coronavirus, turul dintre cele două formații nu s-a mai putut desfășura astfel că UEFA a decis ca numele echipei calificate pe tabloul sferturilor de finală să fie cunoscut după o confruntare într-o singură manșă pe teren neutru.

Astfel, la Duisburg în Germania, cele două s-au aflat față în față însă italienii nu au avut nicio șansă contra andaluzilor care au ajuns în această fază după două remize cu CFR Cluj (n.r. 1-1 în deplasare, 0-0 acasă). Sevilla a câștigat duelul cu AS Roma grație golurile marcate de Sergio Reguilon (min.22) şi Youssef En-Nesyri (min.44).

În sferturile de finală, Sevilla se va duela cu Wolverhampton Wanderers, „lupii” trecând în dublă manșă de Olympiacos Pireu. După ce în Grecia cele două au remizat, scor 1-1, în returul de pe „Monliuex”, Wolves s-a impus la limită cu scorul de 1-0.

Tot aseară au mai obținut biletele pentru sferturi, elvețienii de la Basel după 4-0 la general cu Frankfurt (n.r. 3-0 în deplasare și 1-0 aseară în Elveția) și Leverkusen, formație care nu i-a dat nicio șansă echipei lui Ianis Hagi, Glasgow Rangers. După victoria cu 3-1 din Scoția, „aspirinile” s-au impus la limită cu 1-0 pe teren propriu, trecând astfel la general cu scorul de 4-1.

Europa League va continua sub forma unui mini-turneu în Germania, cu sferturi de finală, semifinale şi finală, toate în manşe unice.