Sibienii se impun spectaculos cu Voluntari și pun capăt seriei negre în Liga 1!

Publicat: 13/12/2020 | 20:51

FC Hermannstadt s-a impus spectaculos cu 3-2 (1-2) la Mediaș cu FC Voluntari într-o partidă contând pentru etapa a 13-a a Ligii 1.

Sibienii au deschis rapid scorul prin Andrei Sîntean (min.4), dar ilfovenii au întors rezultatul până la pauză, prin reuşitele lui Adrian Popa (min.39) şi Sebastian Mailat (min. 42). Repriza a doua a fost la fel de spectaculoasă ca prima, spaniolul David Mayoral (min. 61) restabilind egalitatea. Cu remiza nu a fost de acord Răzvan Dâlbea care a transformat în minutul 89 un penalty acordat de centralul Cătălin Popa la o intervenție neglijentă a lui Armaş asupra lui Mayoral.

S-a terminat 3-2, FC Hermannstadt punând astfel capăt unei serii de şase meciuri consecutive fără victorie, în care a bifat trei remize şi a suferit trei eşecuri.

Cu cele trei puncte câștigate, FC Hermannstadt, care are și un meci mai ouțin disputat, restanța cu Viitorul, a urcat pe locul 12 cu 14 puncte. De partea cealaltă, FC Voluntari, formație care nu are nicio victorie în ultimele trei etape în care a înregistrat un egal şi două eşecuri, se află pe locul 11 tot cu 14 puncte dar cu un golaveraj superior sibienilor.