Sibienii, victorie de aur în lupta pentru evitarea retrogradării: „Am câștigat meritat!”

Publicat: 03/03/2020 | 08:39

FC Hermannstadt a obținut o victorie de aur în lupta pentru evitarea retrogradării pe teren propriu contra celor de la Chindia Târgovişte, scor 1-0 (1-0) în ultima partidă din prima etapă a play-out-ului Ligii 1.

Unicul gol al confruntării a fost marcat de Debeljuh în minutul 4, atacantul croat ajungând astfel la nouă reuşite în acest sezon, cinci dintre acestea fiind marcate în acest an.

„A fost o victorie meritată, am muncit mult, putea fi 2-0,3-0 la pauză, apoi au venit şi ei peste noi. E dificil în play-out, e foarte echilibrat, se joacă până la final. Aţi văzut, Clinceniul a bătut la Dinamo, Voluntariul a luat punct la Viitorul, putea chiar mai mult, eu zic că toată lumea se va bate pentru evitarea retrogradării, poate mai puţin Viitorul”, a declarat Vasile Miriuţă, antrenorul principal al formației FC Hermannstadt.

De partea cealaltă, Viorel Moldovan, antrenorul principal al formației Chindia Târgoviște, s-a arătat dezamăgit de evoluția modestăă a elevilor săi afirmând că aceștia s-au prezentat sub așteptările sale.

„Asta este realitatea, victoria a fost meritată pentru Hermannstadt. Am acuzat șocul golului primit rapid. Mă îngrijorează înfrângerea, sper să recuperăm câțiva jucători absenți astăzi până la meciul cu Sepsi. Ne ducem crucea, una grea. Trebuie să o batem pe Sepsi. Va fi un play-out dificil. Am suferit la nivel de calitate, n-am ținut de minge, n-am construit, n-am pus probleme în ofensivă. Cam asta a fost istoria acestui joc. Aș fi preferat să încep cu o victorie, mai ales în fața unei contracandidate. Dar avem fluctuații. Câteodată facem meciuri bune, alteori sunt și eu șocat de exprimarea lor pe teren”, a declarat Viorel Moldovan, după meci.

După acest rezultat, FC Hermannstadt a urcat pe locul 4 în play-out cu 16 puncte în timp ce Chindia Târgoviște a căzut pe locul șase în play-out cu 13 puncte.