Punct final al Australian Open 2021 pentru Simona Halep! Constănțeanca a fost eliminată de Serena Williams

Publicat: 16/02/2021 | 20:31
Simona Halep

Astăzi, începând cu ora 10:00, a avut loc disputa dintre Serena Williams și Simona Halep, din cadrul sferturilor de finală ale primului turneu de Grand Slam din 2021, Australian Open. Din nefericire, în urma confruntării favorita noastră a părăsit competiția.

Desfășurarea partidei Serena Williams – Simona Halep

Duelul dintre cele două mari rivale a curs într-o singură direcție. Sportiva din Statele Unite ale Americii a dominat cu autoritate partida, reușind să își adjudece victoria în urma a două seturi identice, 6-3, 6-3. Singurele momente în care Simona Halep a dat semnale încurajatoare propriilor suporteri au venit în setul al doilea, atunci and a condus cu 2-0 și 3-1. Totuși, constănțeanca de la scorul de 2-1 în actul secund și-a  pierdut serviciul de 4 ori consecutiv, timp în care a reușit să facă un singur break. Astfel, consemnăm faptul că serviciul Simonei a fost principalul punct deficitar al româncei în acest meci.

În urma victoriei adjudecate, Serena Williams a avansat în faza semifinalelor, unde o aștepta nipona Noami Osaka, pe care o va înfrunta nu mai devreme de joi, ora 05:00 – ora României.