Simona Halep a pierdut finala de la Roland Garros!

Publicat: 10/06/2017 | 18:13

UPDATE, ORA 18:43: Simona Halep regretă că nu a reuşit să câştige finala de la Roland Garros, însă speră să mai aibă ocazia să joace în ultimul act de la Paris în anii următori.

“Mulţumesc publicului, sunt tristă că nu am câştigat, dar a fost un turneu grozav. Vreau să o felicit pe Jelena. E o zi dură, va trebui să continuăm să muncim şi să credem. Sper să mai pot să joc o altă finală şi să o câştig”, a spus Halep după terminarea partidei.

UPDATE, ORA 18:12: Simona Halep a pierdut finala de la Roland Garros şi a ratat şansa de a deveni lider în clasamentul WTA. Ostapenko a avut un set decisiv senzaţional, în care a câştigat cinci game-uri consecutive. Sportiva letonă a câştigat setul decisiv cu 6-3.

UPDATE, ORA 18:07: Răsturnare incredibilă de situaţie! Ostapenko a câştigat trei game-uri la rând şi conduce cu 4-3. Are serviciul şi şansa de a face 5-3.

UPDATE, ORA 17:55: Halep face break în setul decisiv şi conduce cu 3-1

UPDATE, ORA 17:39: Ostapenko a câştigat setul cu 6-4! Finala de la Roland Garros a intrat în setul decisiv.

UPDATE, ORA 17:29: Ostapenko a revenit spectaculos şi a câştigat patru game-uri la rând. În acest moment conduce cu 4-3 şi are serviciul.

UPDATE, ORA 17:18: Simona Halep a început în forţă setul secund şi a condus, la un moment dat, cu 3-0. Ostapenko a reuşit, însă, un break, iar scorul a devenit 3-2.

UPDATE, ORA 17:00: În cazul în care va câştiga turneul de la Roland Garros, Simona Halep va fi recompensată cu 2.1 milioane de euro. O sumă cu adevărat fabuloasă.

UPDATE, ORA 16:50: Simona Halep a câştigat primul set! Românca a făcut un break şi s-a impus cu 6-4.

UPDATE, ORA 16:40: Echilibrul se menţine. În acest moment scorul la game-uri este egal, 4-4.

UPDATE, ORA 16:18: Simona Halep nu a acuzat şocul şi a făcut re-break.

UPDATE, ORA 16:15: Simona Halep şi-a pierdut serviciul. Ostapenko a făcut break încă din primul game al partidei.

UPDATE, ORA 16:10: A început partida.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Simona Halep are şansă să fie prima tenismenă din România care ar ajunge numărul 1 în clasamentul WTA. De precizat că sportiva noastră se află la a doua finală de Roland Garros din carieră, după cea din 2014, când a fost învinsă de Maria Şarapova.

Jelena Ostapenko se află la prima finală într-un turneu de Grand Slam. Simona Halep este favorită, însă adversara ei a avut un parcurs senzaţional până în ultimul act şi are şanse să producă surpriza.

În urmă cu două zile, Simona Halep acuza unele probleme la gleznă, însă a precizat că nu se pune problema să nu fie pe teren în finala de la Roland Garros.

„Glezna, nu ştiu cum rezistă, simt durerea în timpul meciului, dar nu îmi pasă, nu mă gândesc la asta. Să fiu în finală este o fericire, sunt fericită, mândră, partea psihică m-a ajutat mult la acest turneu la toate meciurile şi astăzi în setul trei. În setul doi am fost puţin căzută psihic, dar apoi a fost bine. Sunt bine, sunt bucuroasă şi doar vreau să rămân concentrată. M-am speriat în privinţa gleznei, pentru că mi-au spus că este ceva rupt, nu ştiam ce înseamnă. Dar am refuzat să accept că nu pot juca şi m-am recuperat rapid datorită gândirii pozitive. Mă simt bine pe teren şi simt că jocul meu a fost puternic astăzi şi pe parcursul turneului şi sper că în finală va fi mai puternic. Am nevoie de asta”, a declarat Simona Halep.

CANCAN.RO, site-ul nr. 1 din România, vă va ţine la curent cu desfăşurarea partidei.