Simona Halep a început anul 2018 cu bine! Banii trag la numărul 1 mondial! A strâns deja o avere

Publicat: 01/03/2018 | 13:15

Nici n-a început anul bine și Simona Halep, locul 1 WTA, a câștigat deja o mică avere din tenis. După victoria de la Shenzen și după finala de la Australian Open, românca a strâns o sumă frumușică de bani.

În primele luni ale anului, Simona Halep a reușit să câștige 1.841.497 de dolari. Jucătoarea noastră a câștigat titlurile de simplu și dublu la Shenzen, apoi a ajuns în finala de la Australian Open, pentru ca în luna februarie să se califice în semifinalele de la Doha, turneu din seria WTA Premier 5. Aceste participări au clasat-o pe locul doi la câștiguri, în circuitul feminin, potrivit onlinesport.ro.

Halep a castigat titlurile de simplu si dublu la Shenzhen, apoi a ajuns pana in finala de la Australian Open, pentru ca in luna februarie sa se califice in semifinale la Doha, turneu din seria WTA Premier 5.

În 2018, Simona Halep a fost depășită doar de Caroline Wozniacki, numărul 2 mondial. Sportiva daneză a câștigat 3.225.104 dolari americani. Halep a adunat până acum 22.5 milioane de dolari. Lidera la acest capitol este Serena Williams, cu aproape 85 de milioane de dolari.