Simona Halep s-a calificat in semifinalele Rolland Garros! Ce suma uriasa a incasat pentru aceasta performanta

Publicat: 04/06/2014 | 19:37

Partida era programata sa aiba loc de la ora 15.00 pe terenul secund, insa a inceput cu trei ore intarziere din cauza ploii. Halep a inceput meciul cu un break, apoi si-a fructificat serviciul si a dus scorul la 2-0. Kuznetova a revenit si a egalat, 2-2, insa romanca a castigat patru ghemuri la rand si a incheiat setul cu 6-2 in 33 de minute.

Dupa primul set, Kuznetova a cerut time out medical, pentru o accidentare la coapsa stanga.

Al doilea set a inceput foarte echilibrat, tot cu rusoiaca la serviciu. Halep a ratat o minge de break, apoi Kuznetova a reusit sa castige ghemul. Halep a intampinat si ea dificultati in a-si fructifica avantajul serviciului, dar a reusit sa egaleze, 1-1.

Sportiva noastra a obtinut un break in ghemul 3, inca unul la 3-1, dar imediat si-a pierdut serviciul, scorul devenind 4-2. Ea a mai castigat doua ghemuri la rand si a pus capat meciului dupa inca un 6-2 in setul secund si o ora si 19 minute de joc.

A strans pana acum 825.000 de euro

Simona Halep a strans pana acum 412.000 de euro pentru calificarea in semifinalele Rolland Garros. Daca va reusi sa se califice in finala, romanca va incasa in total 825.000 de euro, iar daca va castiga Rolland Garrosul se va intoarce in tara cu 1.65 milioane de euro.

Pana acum, Simona Halep a strans 3.47 milioane de euro din tenis, in toata cariera ei.