Simona Halep va juca împotriva tenismenei Sloane Stephens în finala Rogers Cup

Publicat: 12/08/2018 | 10:23

Simona Halep o va înfrunta pe americanca Sloane Stephens în finala turneului WTA de la Montreal. Toate astea după ce ieri,  în cea de-a doua semifinală a competiţiei, Sloane Stephens (25 ani, locul 3 WTA) a învins-o în două seturi simetrice, 6-3, 6-3, pe ucraineanca Elina Svitolina, câştigătoarea ediţiei trecute a competiţiei de la Montreal. Cunoscutul turneu Rogers Cup din Canada este dotat cu premii totale în valoare de 2,82 milioane dolari.

Americanca Sloane Stephens, adversara româncei Simona Halep în finala Rogers Cup

În vârstă de 26 de ani, Simona Halep, liderul ierarhiei feminine, va juca în această seară meciul cu Sloane Stephens. Românca a învins-o pe americancă  în finala de la Roland Garros în iunie. Finala este programată de la ora 20.30, potrivit adevărul.ro.

Simona Halep conduce cu 6-2 în confruntările directe cu americanca, ultima oară impunându-se în finala de la Roland Garros. Liderul WTA s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Rogers Cup, de la Montreal, cu premii totale de 2,8 milioane de dolari, după ce a trecut de sportiva australiană Ashleigh Barty, locul 16 WTA şi favorită 15, scor 6-4, 6-1, şi duminică va juca pentru al treilea său trofeu din acest an.

Pentru Simona Halep este a cincea finală din acest an, după cele de la Shenzhen, Roland Garros – ambele câştigate, Australian Open şi Roma – pierdute. Anul trecut, românca noastră a jucat în semifinale la Rogers Cup, când competiţia s-a disputat la Toronto. Ea a câştigat ediţia din 2016 a acestui turneu, tot la Montreal, iar în 2015 a pierdut în finală, în faţa elveţiencei Belinda Bencic, după ce a abandonat în decisiv. Jocul va fi transmis în direct pe DigiSport 2.