Situație inedită în Liga 1: Arbitrul Istvan Kovacs a aflat cu 10 minute înainte de meciul din Moldova că este pozitiv la COVID-19: „Mă bucur că partida s-a putut disputa!”

Publicat: 22/11/2020 | 00:23

Arbitrul Istvan Kovacs, care ar fi trebuit să arbitreze duelul  FC Botoșani și Universitatea Craiova, a aflat cu zece minute înainte de start că este pozitiv la testul pentru COVID-19.

Istvan Kovacs: „Am respectat regulamentul!”

Imediat după încălzirea pe care afăcut-o cu asistenții cu care ar fi trebuit să oficieze la centru duelul de pe „Municipal”, Kovacs a mers pa vestiare pentru a se pregăti de startul partidei dar înainte de a ieși de la cabine a avut inspirația de a-și verifica mesajele de pe telefonul mobil. Astfel, a descoperit că a primit rezultatul pozitiv al testului său pentru COVID-19.

„Eu am respectat regulamentul. Am avut inspirația să verific mail-ul, am găsit acolo rezultatul testului și imediat am anunțat observatorul partidei. Mă bucur că meciul s-a putut disputa”, a spus Istvan Kovacs, potrivit site-ului FRF.ro.

Situația inedită a creat schimbătri în lanț. Locul său la centru a fost luat de al patrulea oficial, Bogdan Dumitrache, în locul „rezervei” fiind adus de urgență de acasă botoșăneanul Mihăiță Adrian Noroc, care este arbitru de Liga a II-a și care a răspuns promt la apelul Comisiei Centrale de Arbitri (CCA), luându-și rolul de arbitru de rezevă la jumătatea primei reprize.

„Arbitrul Istvan Kovacs a călătorit singur și a respectat toate normele prevăzute în protocolul medical și, întrucât ceilalți membri ai brigăzii nu au fost considerați contacți direcți, „centralul” i-a cedat rolul său celui de-al patrulea arbitru delegat pentru această partidă, Bogdan Dumitrache. Noul arbitru de rezervă a fost numit Mihăiță Noroc. Conform protocolului de desfășurare a Ligii 1, arbitrii și jucătorii sunt testați la fiecare 14 zile. Precedentul test efectuat de Istvan Kovacs fusese în data de 12 noiembrie, iar rezultatul a fost negativ. Informațiile de mai sus au fost publicate cu acceptul domnului Istvan Kovacs din dorința de a lămuri circumstanțele înlocuirii sale”,se arată într-un comunicat postat pe site-ul FRF.ro.

Partida FC Botoșani – Universitatea Craiova, meci contând pentru runda a XI-a a Ligii 1 s-a terminat nedecis, scor 0-0.