Slovacia – Italia 3-2 (1-0)

Publicat: 25/06/2010 | 00:00
RUSINE. Cannavaro si colegii lui au parasit Africa de Sud in genunchi

La Campionatul Mondial din Germania, Italia si Franta isi imparteau gloria si jucau finala prestigioasei competitii, iar „squadra azzurra” avea sa castige titlul mondial. In Africa de Sud, finalistele din urma cu patru ani au fost eliminate pe rand inca din faza grupelor. Dupa Franta, ieri a venit randul Italiei sa-si incheie conturile cu fotbalul mare, echipa antrenata de Marcello Lippi terminand pe ultimul loc intr-o grupa cu Noua Zeelanda, Slovacia si Paraguay. Meciul decisiv a fost unul in care campioana mondiala a dormit pana in minutul 25, cand Vittek a deschis scorul si a starnit uimirea italienilor. Lippi nu a reusit sa-si trezeasca elevii nici dupa pauza, iar slovacii au mai marcat inca o data prin acelasi Vittek (min. 73). Abia cand s-au vazut condusi cu 2-0, italienii au dat semne de dezmorteala. Di Natale a redus din diferenta in minutul 83 si a readus speranta intr-o calificare miraculoasa. Visul Italiei s-a terminat brusc, sase minute mai tarziu, cand Kopunek a restabilit diferenta de doua goluri pe tabela. In prelungiri, Quagliarella a marcat si el. Prea tarziu.