Slovenia – SUA 2-2 / Egal cu scantei

Publicat: 18/06/2010 | 00:00
Primul meci din runda a doua a grupei C a fost unul extrem de spectaculos. Venita dupa victoria in fata Algeriei, Slovenia a inceput in forta si in minutul 13 a deschis scorul prin golul superb al lui Valentin Birsa.

Dominarea europenilor s-a accentuat apoi si pe finalul primei reprize acestia si-au dublat avantajul prin reusita lui Ljubijankici. Dupa pauza, americanii au intrat mult mai decisi pe gazon si, in minutul 48, vedeta Landon Donovan a redus handicapul. Presiunea pe sloveni a crescut apoi incetul cu incetul si Bradley a facut 2-2 pe tabela. Cel mai controversat moment al partidei a venit insa cand mai erau cinci minute pana la final: Donovan a centrat din lovitura libera, Edu a marcat, dar centralul a anulat golul pe motiv de fault in atac. La reluari, infractiunea vazuta de arbitru nu a fost deloc clara.