Șoc în Champions League » Juventus eliminată la Torino de FC Porto!

Publicat: 10/03/2021 | 09:40

Surpriză de proporții în Champions League. Campioana en-titre a Italiei, Juventus Torino a fost eliminată de FC Porto din competiție.

După victoria din tur de pe „Dragao” cu scorul de 2-1, portughezii, deși au jucat din minutul 54 în inferioritate numerică, au reușit să împingă meciul în prelungiri la Torino, tabela de pe „Allianz” indicând după 90 de minute de joc 2-1 pentru „Bătrâna Doamnă”. În prelungiri fiecare formație a punctat pe tabela de marcaj, Juventus impunându-se în cele din urmă cu 3-2. Insuficient însă pentru a se merge mai departe. Cu scorul general 4-4, FC Porto s-a calificat în sferturile Champions League grație numărului de goluri mai mare marcate în deplasare.

În următoarea fază a competiției a acces și Borussia Dortmund. În returul de pe „Signal Iduna Park”, „galben-negrii” au terminat nedecis, scor 2-2 cu Sevilla. Remiza nu a fost însă suficientă pentru andaluzi care în tur au cedat pe teren propriu cu 3-2. Astfel, cu scorul general de 5-4, Haaland & co merg mai departe în UCL.

Astăzi în cadrul returului optimilor Champions League sunt programate partidele Liverpool – RB Leipzig și PSG – Barcelona. „Cormoranii” s-au impus în tur în fața „taurilor” cu 2-0 în timp ce parizienii au dispus de „extratereștri” pe „Nou Camp” cu 4-1.