Sorana Cîrstea s-a calificat în turul doi al turneului de la Washington. Românca a avut un meci dificil la debutul în turneul american

Publicat: 01/08/2023 | 23:08

Marți, 1 august 2023, Sorana Cîrstea (33 de ani, 32 WTA) a înfruntat-o pe croata Petra Martic (32 de ani, 36 WTA) în primul tur al turneului WTA 500 de la Washington. Românca a avut ceva emoții dar s-a impus cu scorul de 6-3, 7-6(13) și a obținut astfel calificarea în turul următor.

Marți seară, Sorana Cîrstea a debutat în cadrul turneului WTA 500 de la Washington. Românca a înfruntat-o în primul tur pe Petra Martic. În ciuda faptului că a avut ceva emoții, românca s-a impus după o oră și 50 de minute de joc, scor 6-3, 7-6(13). Acesta a fost primul meci al Soranei după turneul de la Wimbledon, unde a fost eliminată în turul trei de brazilianca Beatriz Haddad Maia.

(CITEȘTE ȘI: Sorana Cîrstea și-a luat adio de la Wimbledon! Românca, dezamăgită de prestația ei: „Am greșit foarte mult”)

Sorana Cîrstea, victorie cu emoții în primul tur al turneului de la Washington

Sorana Cîrstea a început excelent partida și și-a impus ritmul încă din primele game-uri. Românca a reușit să-și domine categoric adversara și a câștigat primul set fără emoții, cu scorul de 6-3. În setul secund însă situația s-a schimbat radical, Martic punând presiune pe Sorana la fiecare minge. Astfel, românca s-a văzut condusă cu scorul de 5-2, dar a avut o tresărire de orgoliu și a revenit spectaculos. Setul s-a decis la tie-break, unde Sorana a salvat nu mai puțin de 7  mingi de set ale adversarei. În cele din urmă românca s-a impus și a câștigat meciul după o oră și 50 de minute, cu scorul de 6-3, 7-6(13). Aceasta a fost cea de a 99-a victorie obținută de Sorana Cîrstea de-a lungul carierei în fața jucătoarelor din Top 50 WTA.

În urma acestui succes, Sorana s-a calificat în turul doi al turneului american, unde o va întâlni pe rusoaica Ludmilla Samsonova (24 de ani, 18 WTA), care a trecut în primul tur de Danielle Collins (29 de ani, 49 WTA) cu 6-1, 6-3.

Pentru acest prim succes de la Washington, Sorana Cîrstea și-a asigurat un premiu de 11.600 de dolari, dar și 55 de puncte în clasamentul WTA. Românca a urcat astfel un loc în ierarhia mondială, ajungând pe locul 31. Sorana nu a mai jucat la Washington din anul 2014, atunci când a fost eliminată în optimile de finală. Turneul de la Washington este dotat cu premii în valoare totală de 780.637 de dolari.

(NU RATA: Simona Halep a primit azi vestea de la WTA. Știrea pe care românca nu mai dorea să o audă)