Sorana Cîrstea se califică în turul doi la Australian Open!

Publicat: 16/01/2018 | 07:00

Sorana Cîrstea a început bine meciul, a făcut rapid un break şi a condus cu 2-0, dar Diyas a revenit rapid, egalând la 2-2. S-a mers cap la cap însă la 6-5 Zarina Dyas a făcut un break câştigând astfel setul cu scorul de 7-5.

Adversara Soranei a început tare şi al doilea set şi a făcut din nou un break, conducând cu 2-1, dar românca a reuşite re-break-ul. La 4-3, compatrioata noastră a mai făcut un break şi a servit pentru câştigarea setului, dar şi-a pierdut serviciul. Totuşi, Cîrstea a închis setul după încă un game câştigat pe serviciul adversarei, 6-4.

Spectaculos a fost şi debutul setului decisiv, unul în care Sorana şi-a pierdut prima serviciul, în primul game, dar a revenit şi a preluat conducerea cu 3-1. În ultimul game, Sorana Cîrstea a salvat două mingi de break şi a avut nevoie de şapte mingi de meci pentru a-şi asigura accederea în turul secund unde se va duela cu cehoaica Lucie Safarova, a 29-a favorită a turneului.

Prin calificarea în turul doi la Australian Open, Sorana Cîrstea va primi un cec în valoare de 52.000 de euro.

Sorana Cîrstea devine după Irina Begu, a doua jucătoare din România care se califică în turul doi la ediţia din acest an a Australian Open. Alte două jucătoare, Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu au fost eliminate din primul tur la Antipozi, aceeaşi soartă având-o şi în competiţia de simplu la băieţi Marius Copil.