Spania – Italia, prima semifinală de la EURO 2020!

Publicat: 03/07/2021 | 07:57

Spania – Italia este prima semifinală de la EURO 2020. Ibericii au obținut biletul pentru „careul de ași” după ce au trecut în sferturi de Elveția. La finalul timpului regulamentar al confruntării de la Sankt Petesburg scorul a fost 1-1.

Egalitatea s-a menținut și în urma celor două reprize de prelungiri, trecându-se astfel la executarea loviturilor de la 11 metri. Aici, jucătorii lui Luis Enrique au fost mai inspirați decât adversarii, impunându-se cu scorul de 3-1.

Goalkeeperul Unai Simon a declarat la finalul partidei că Spania trebuie să câştige acest European.

„Fotbalul a fost corect, am meritat să ne calificăm. Trebuie să uităm rapid de greşelile noastre, dar să ne şi concentrăm pentru partida din semifinale unde va fi extrem de greu. Trebuie să câştigăm acest turneu”, a declarat Unai Simon.

În semifinale, Spania se va duela cu Italia, partida urmând a avea loc marți, 6 iulie la Londra. „Squadra azzurra” s-a calificat în semifinalele EURO 2020, după ce a învins echipa Belgiei cu scorul de 2-1 (2-1) la Munchen. Deși obținută la limită, victoria Italiei a fost pe deplin meritată, fiind obținută grație reușitelor lui Nicolo Barella (min. 31) şi Lorenzo Insigne (min.44), respectiv Romelu Lukaku (min.45+2 – penalty).

Cea de-a doua semifinală de la EURO 2020 se va stabili astăzi în urma partidelor din cadrul sferturilor dintre Cehia – Danemarca și Ucraina – Anglia.