Spania la Mondial, Italia la baraj!

Publicat: 10/10/2017 | 10:57

Chiar dacă a fost obţinută la limită cu 1-0 (0-0), victoria din Israel a spaniolilor a fost una pe deplin meritată, ibericii fiind superiori la toate capitoloele gazdelor în acest meci.

Golul partidei a fost marcat de Illarramendi în minutul 76. Reuşita acestui a fost suficientă pentru ca Spania să-şi treacă în cont cel de-al noulea succes în grupa G, ibericii terminând grupa cu un avans de cinci puncte faţă de Italia.

„Squadra azzurra” a reuşit de asemenea să se impună la limită în Albania cu scorul de 1-0 (0-0). Reuşita meciului de pe „Loro-Boriçi” din Shkodër i-a aparţinut lui Candreva în minutul 73. În urma acestui rezultat, Italia a terminat grupa pe locul 2 cu 23 de puncte asigurându-şi practic prezenţa la barajul pentru Mondial graţie numărului mare de puncte acmulat faţă de celelalte ocupante ale locului secund din celelalte grupe preliminare.

În ultimul meci al grupei, Macedonia a câştigat fără emoţii cu 4-0 (2-0) meciul cu Liechtenstein. Golurile meciului au fost marcate de Musliu (min.36), Trajkovski (min.38), Bardhi (min.66) şi Ademi (min. 68).

În urma acestei înfrângeri, modesta reprezentativă a Liechtensteinului a terminat preliminariile din Grupa G fără niciun punct acumulat  şi cu doar un singur gol marcat!