Spania merge cu emoții în sferturi la EURO 2020!

Publicat: 29/06/2021 | 07:50

Selecţionata Spaniei s-a calificat în sferturile de finală la EURO 2020, după ce a învins Croaţia cu scorul de 5-3 (1-1, 3-3).

La finalul timpului regulamentar al duelului de la Coepnhaga cele două formații s-au aflat la egalitate, astfel că partida a avut nevoie de prelungiri, ibericii făcând diferența în favoarea lor.

Croaţia a deschis scorul în minutul 20 după autogolul lui Pedri, la gafa uluitoare a portarului Unai Simon. Spania nu a acuzat șocul și a egalat în minutul 38 prin Pablo Sarabia. „La Roja” s-a deprins la 3-1 după golurile lui Cesar Azpilicueta (min.57) şi Ferran Torres (min. 77), însă Croaţia a revenit cu golurile lui Mislav Orsic (min. 85) şi Mario Pasalic (min. 90+2), ducând astfel meciul în prelungiri. În prima repriză „extra” elevii lui Luis Enrique au punctat prin Alvaro Morata (min.100) şi Mikel Oyarzabal (min.103), păstrând avantajul până la final. În sferturi, Spania va întâlni Elveția care a trecut la penalty-uri pe „Național Arena” de Franța.

Pe lângă Spania – Elveția, în urma rezultatelor consemnate până în prezent în optimi, în sferturi vom avea și duelurile Belgia – Italia și Cehia – Danemarca. Ultimul sfert de finală se va stabili astăzi, față în față urmând a se afla învingătoarele partidelor Anglia- Germania și Suedia – Ucraina.