Spania rămâne fără victorie la EURO 2020 și după jocul cu Polonia!

Publicat: 20/06/2021 | 07:27

Spania şi Polonia au terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), pe „La Cartuja” din Sevilla, în Grupa E a turneului final EURO 2020.

„La Roja” au condus prin golul lui Alvaro Morata (min. 26), dar Robert Lewandowski (min. 54) a restabilit egalitatea după pauză. Spania a avut şansa victoriei, dar a ratat un penalty în minutul 58 prin Moreno.

Pentru iberici acesta este cel de-al doilea meci consecutiv terminat la egalitate la EURO 2020 după 0-0 cu Suedia.

„Speram că vom avea mai mult control şi că ne vom crea mai multe oportunităţi de a marca, dar nu am reuşit. Adesea rezultatul ascunde lucruri şi atunci când nu este pozitiv trebuie să analizezi meciul în profunzime. Chiar am nevoie să mă uit din nou la meci şi să-l analizez în profunzime. Sentimentele nu sunt cele mai bune, clar. Poate că am fost mai buni, dar nu a fost suficient ca să câştigăm. Ei au fost curajoşi, au căutat să ne preseze. Nu şi-au creat multe ocazii, dar au marcat la cea pe care au avut-o. Am încercat foarte mult, dar nu am reuşit să obţinem o victorie. Mi-aş fi dorit ca jucătorii care au intrat pe parcurs să-mi fi dat mai mult, dar sunt ei cei care se concentrează cel mai mult pentru a face bine. Egalul înseamnă că putem termina chiar pe primul loc dacă vom câştiga împotriva Slovaciei şi o victorie ne asigură calificarea. Nimeni nu a spus că va fi uşor. Este păcat că nu am reuşit să înscriem mai mult, dar şi adversarul merita să marcheze”, a declarat Luis Enrique, selecționerul Spaniei.

În celălalt meci din runda a  doua din grupă, Suedia a învins echipa Slovaciei cu scorul de 2-1. În urma rezultatelor consemnate până în prezent în Grupa E, lider este Suedia cu 4 puncte urmată de Slovacia cu 3 puncte. Spania cu 2 puncte și Polonia cu 1 punct închid grupa.

În ultima etapă, pe 23 iunie, sunt programate partidele Suedia – Polonia la Sankt Petersburg şi Slovacia – Spania la Sevilla.