Spania și Suedia merg în optimi după victoriile din ultima etapă a Grupei E de la EURO 2020!

Publicat: 24/06/2021 | 07:09

Reprezentativa Spaniei a umilit Slovacia, scor 5-0 (2-0), într-un meci contând pentru ultima etapă din Grupa E de la EURO 2020.

Disputată pe „La Cartuja” din Sevilla, partida a fost la discreția ibericilor, cele trei puncte cucerite aducându-le calificarea în optimile de finală.

Prima victorie a reprezentaivei conduse de Luis Enrique a venit în urma a două autogoluri semnate de Martin Dubravka (min. 30) şi Juraj Kucka (min.71), dar şi a reuşitelor lui Aymeric Laporte (min. 45+3), Pablo Sarabia (min.56) şi Ferran Torres (min.67).

În celălalt meci programat în ultima etapă a Grupei E, Suedia, care era matematic calificată în optimi, a învins spectaculos selecţionata Poloniei cu scorul de 3-2 (1-0) la Sankt Petersburg. Victoria nordicilor a venit în al patrulea minut al prelungirilor fiind semnată de Viktor Claesson, celelelalte goluri fiind marcate de Emil Forsberg (min. 2, 59) și Robert Lewandowski (min. 61, 84).

În urma rezultatelor consemnate, Suedia a câștigat grupa E cu 7 puncte, urmată de Spania cu 5 puncte, Slovacia cu 3 puncte și Polonia cu 1 punct. Suedia și Spania sunt ecchipele calificate în optimi, Slovacia fiind  depășită într-un clasament al reprezentativelor clasate pe locul 3 de Portugalia, Cehia, Elveția și Ucraina, formații care deși au terminat grupele din care au făcut parte pe locul 3, merg în optimi.