Spaniolii fac legea în Europa League!

Publicat: 08/11/2019 | 06:34

Ploaie de goluri aseară în Europa League în partidele pe care reprezentatele Spaniei le-au susținut în cea de-a IV-a rundă a fazei grupelor acestei competiții.

Scorul etapei s-a consemnat pe „RCDE Stadium” din Barcelona unde Espanyol s-a impus la scor de tenis, 6-0 (3-0) în fața celor de la Ludogorets, formație care a evoluat însă cu doi oameni mai puțin încă din minutul 35. La campioana Bulgariei dintre toți jucătorii români din lot doar Claudiu Keșeru a fost titular, atacantul fiind însă înlocuit din considerente tactice în minutul 39. Convocat pentru acest meci, fundșaul Cosmin Moți a rămas doar pe banca de rezerve.

O victorie clară în cea de-a IV-a rundă a grupelor a obținut și cea de-a doua reprezentantă din La Liga în Europa League. Este vorba de Sevilla, care s-a impus în Luxemburg în fața celor de la Dudelange cu scorul de 5-2. Sevilla avea în minutul 36 pe „Stade Josy Barthel” un avantaj de patru goluri iar în minutul 67 tabela arăta un neverosimil 0-5, gazdele reușind pe final să mai spele din rușine, duelul terminându-se 5-2 pentru iberici. Cealaltă formație din La Liga în Europa League, Getafe, a cedat la limită duelul din Elveția cu Basel, scor 2-1.