Spectacol de cinci stele în turul sferturilor Champions League!

Publicat: 05/04/2018 | 09:08

Barcelona a învins cu un categoric 4-1 (1-0) AS Roma pe „Camp Nou” și a este ca și calificată în semifinalele Champions League.

Italienii le-au ușurat misiunea catalanilor, marcându-și două autogoluri.

De Rossi (min.38) și Manolas (min.55) și-au introdus pe rând balonul în propria poartă după care Pique a dus scorul la 3-0 în minutul 59. Dzeko a reușit să reducă din handicap în minutul 80, punctând pentru 3-1 însă Luis Suarez a stabilit scorul final în minutul 87, partida terminându-se 4-1.

În celălalt meci programat miercuri seară în manșa tur a sferturilor de fiinală din Champpions League, Liverpool s-a impus cu un incredibil 3-0 în cel mai așteptat duel din sferturile de finală din Champions League în fața rivalilor de la Manchester City. Victoria „cormoranilor” a fost obținută grație reușitelor semnate de Salah (min.12), Oxlade-Chamberlain (min.12) și Mane (min.31). În ciuda înfrângerii categorice înregistrată pe „Anfield”, Pep Guardiola, antrenorul formației Manchester City a declarat că această calificare nu este jucată.

În primele două partide din cadrul manșei tur a sferturilor de finală din Champions League, Real Madrid s-a impus cu 3-0 la Torino în fața lui Juventus în timp ce Bayern Munchen a câștigat cu 2-1 jocul din deplasare cu Sevilla.

Returul partidelor din cadrul sferturilor de finală din Champions League va avea loc săptămâna viitoare pe 10 aprilie respectiv 11 aprilie.