Spectacol făcut de câini la Chiajna şi Dinamo urcă pe loc de play-off în Liga I!

Publicat: 13/02/2018 | 08:00

Partida a fost una de-a dreptul nebună, Dinamo impunându-se incredibil cu 4-3! Prima repriză nu anunţa nebunia care avea să cuprindă al doilea mitan. După o repriză anostă, fără prea multe faze de poartă, în care la cabine s-a intrat doar cu 0-0, Dinamo şi-a intrat în ritm după pauză. Adam Nemec a deschis scorul în minutul 47, iar Salomao a majorat diferenţa peste numai 11 minute şi Miriuţă îşi pregătea deja strategia pentru derby-ul de duminică cu FCSB.

În minutul 69, la fel ca şi în tur, Claudiu Bumba a marcat din nou împotriva fostei sale echipe, relansând partida. Introdus pe teren Gabriel Torje a revenit cu gol, majorând din nou diferenţa la două goluri pentru câini în minutul 71. O nouă eroare în defensiva bucureştenilor a dus la golul doi marcat de Chiajna prin Bud în minutul 73, iar emoţiile au reînceput pentru câini. Daniel Popa, atacant revenit de la Botoşani, a dus în minutul 79 scorul la 4-2 şi se părea că conturile sunt încheiate definitiv. Două minute mai târziu însă, ilfovenii au marcat din nou după o nouă eroare în defensiva câinilor prin fostul dinamovist Andrei Marc, scorul devenind 4-3. Alb-roşii au reuşit să ţină de rezultat, impunându-se la Chiajna şi urcând cu 38 de puncte pe locul 6, la egalitate de puncte cu Viitorul, care este pe locul 5 şi cu două puncte mai multe decât CSM Poli Iaşi şi FC Botoşani, echipe aflate pe locurile 7 şi 8 cu două etape înainte de finalul sezonului.