Spectacol total în Champions League cu Lionel Messi în prim plan!

Publicat: 19/09/2018 | 09:21
BARCELONA, SPAIN - FEBRUARY 24: Lionel Messi of FC Barcelona celebrates after scoring his team's third goal during the La Liga match between Barcelona and Girona at Camp Nou on February 24, 2018 in Barcelona, Spain. (Photo by Alex Caparros/Getty Images)
FC Barcelona a spulberat PSV Eindhoven în meciul de debut din grupa B a Champions League.

Cu Lionel Messi, MPV, starul argnetinian trecându-și în cont un hattrick, Barcelona s-a impus cu scorul de 4-0 (1-0) pe „Nou Camp” în fața olandezilor.

Messi a punctat în acets meci în minutele 32, 77 și 87, celălalt gol al catalanilor purtând semnătura lui Dembele, acesta marcând în minutul 75.

În celălat meci al grupei Inter a învins dramatic Tottenham cu scorul de 2-1 (0-0). Londonezii au deschis scorul în minutul 35 prin Eriksen însă italienii au egalat prin Icardi (min.86), golul victoriei fiind marcat în minutul 90+2 de Vecino.

Victorii pentru Altetico și Borussia în Grupa A!

Atletico Madrid și Borussia Dortmund, principalele favorite la fotoliul de lider al grupei, au debutat cu dreptul în cadrul Grupei A din Champions League.

Condusă de Monaco cu 1-0 prin golul marcat de Grandsir (min.18), formația lui Diego Simeone a reușit să întoarcă rezultatul până la pauză prin reușitele lui Costa (min.31) și Gimenez (min. 45+1) și să intre la cabune cu avantaj de 2-1 pe tabela de marcaj. În actul secund, spaniolii s-au apărat exact și au jucat pe contraatac, însă tabela a rămas neschimbată, Atletico impunându-se cu 2-1.

În celălalt meci al grupei A, Borussia Dortmund a obținut o victorie norocoasă pe final de meci în Belgia cu Club Brugge. Unicul gol al partidei i-a aparținut lui Pulisic în minutul 85.

Liverpool, victorie cu PSG în prelungiri!

Liverpool s-a impus dramatic în cel mai spectaculos meci care a avut loc aseară în Champions League. „Cormoranii” prin golurile marcate de Sturrige (min.30) și Milner (min.36) și  Firmoni (min. 90+2) în timp ce pentru francezi au punctat Meunier (min.40) și Mbappe (min.83) .

În celălalt meci al grupei C, în vacarmul de la Belgrad, Napoli, mare favorită înaintea duelulu cu Steaua Roșie, a fost nevoită să se mulțumească doar un punct, duelul temrinându-se nedecis, 0-0.

Galatasaray, instrucție cu Lokomotiv Moscova!

Galatasaray a învins la scor de neprezentare, 3-0 (1-0) Lokomotiv Moscova în prima etapă a Grupei D din Champions League. Turcii s-au impus grație reușitelor marcate de Rodrigues (min.9), Derdiyok (min. 677) și Inan (min. 90+4-pen.).

În derby-ul grupei, pe „Veltins Arena” din Gelsenkirchen, Shallke 04 a terminat  la egalitate duelul cu FC Porto. Nemții au deschis scorul prin Embolo (min.65) însă rezultatul final al partidei a fost stabilit de golul marcat de Octavio (min.75).