Spectacol total în optimile Champions League: Opt goluri în partidele Juve-Tottenham şi Basel- City!

Publicat: 14/02/2018 | 09:00

Debutul de meci a fost de-a dreptul incredibil, Higuain trecându-şi în cont o dublă în minutele 2 şi 9, al doilea gol fiind marcat din penalty. Englezii au revenit în joc prin golgeterul Kane, acesta învingândul- pe Buffon, în minutul 35.

În ultimul minut al primului mitan, Higuain a avut şansa de a marca cel de-al treilea gol al său în acest meci. Dacă în minutul 9, argentinianul a fructificat lovutura de la 11 metri acordată de arbitru, în schimb în minutul 45 acesta a ratat de la punctul cu var, şutul său nimerind transversala.

În minutul 72, Ericksen a punctat pentru Tottenham, stabilind prin reuşita sa scorul final al partidei, 2-2. Returul dintre cele două formaţii va avea loc pe „Wembley” pe 7 martie.

Într-un alt meci din cadrul optimilor de finală ale Champions League, Manchester City a umilit în deplasare Basel, scor 4-0 (3-0), făcând astfel ca returul de pe 7 martie din Anglia să fie unul lipsit de emoţii.

Victoria „cetăţenilor” a fost obţinută graţie reuşitelor semnate de  Gundogan (min.14, 53), Bernardo Silva (min.18), Aguero (min.23).

Iată echipele în Juventus- Tottenham, 2-2

– au marcat: Higuain min. (2, 8- pen.) / Kane (min. 35), Eriksen (min.72)

Juventus: Buffon- De Sciglio, Benatia, Chiellini, Sandro- Khedira (min. 66 Bentancur), Pjanic, Bernardeschi- Douglas Costa (min. 90+2 Asamoah), Higuain, Mandzukic (min. 76 Sturaro)

Antrenor: Massimilliano Allegri