Spectacol total în ultimele două partide din turul optimilor Champions League!

Publicat: 21/02/2019 | 07:00
Ultimele două partide programate în manșa tur a optimilor de finală a Chammpions League au fost și cele mai spectaculoase din această fază.

În Germania, Manchester City a câştigat cu 3-2 (1-2), partida cu Shalke 04, duelul fiind unul extrem de spectaculos și cu foarte multe răsturnări de scor.

„Cetățenii” au deschis scorul în minutul 18 prin Aguero însă nemții au reușit să intre la cabine în avantaj, Nabil Bentaleb înscriind de două ori de la punctul cu var în doar patru minute spre stupefacția lui Pep Guardiola. Ba mai mult, din minutul 68, misiunea echipei lui Pep Guardioala avea să devină şi mai complicată, Otamendi văzând al doilea galben după un fault la mijlocul terenului.

Spre bucuria lui Pep Guardiola, elevii acestuia au reușit pe final de meci să întoarcă rezultatul impunându-se prin golurile lui Leroy Sane şi Sterling.

După 3-2 pe terenul lui Shalke 04, City aștetaptă liniștită returul de pe teren propriu care va avea loc pe 12 martie, retur în care pleacă ca favorită certă la calificare.

În ultimul meci din manșa tur a optimilor de finală a Champions League, Atletico a câștigat clar prima manșă din războiul cu Juventus. Formația lui Diego Simeone s-a imppus cu scorul de 2-0 pe „Wanda Metropolitano”, luând astfel prima opțiune la calificare în sferturile de finală ale competiției.

Golurile victoiei madrilenilor au fost marcate de Gimenez şi Godin pe final de meci. Trupa lui Simeone a mai avut un gol reușit de Morata și un penalty obținut de Diego Costa, ambele fiind însă anulate de arbitru în urma consultării VAR-ului, dar și o bară prin Griezmann, al cărui șut a fost deviat în transversală de Szczesny.

Manșa retur a partidelor dintre Manchester City-Shalke cât și cel dintre Juventus și Atletico Madrid vor avea loc pe 12 martie.