DUEL sută la sută românesc la MADRID. SIMONA HALEP o va întâlni pe IRINA BEGU în sferturile turneului spaniol

Publicat: 04/05/2016 | 19:42

Meciul a durat o oră şi 12 minute. Pe durata meciului, Simona a servit 2 aşi şi a comis o dublă greşeală. Procentajele la serviciu au fost bune, 60% puncte câştigate cu primul serviciu şi 60% cu serviciul 2. Românca şi-a pierdut serviciul de două ori şi a reuşit 5 break-uri.

Simona (24 de ani) şi-a luat revanşa pentru sfertul de finală pierdut în urmă cu aproximativ o lună la Miami. Atunci, Bacsinszky (26 de ani) s-a impus pe suprafaţa dură cu scorul 4-6, 6-3, 6-2. Bilanţul confruntărilor directe dintre româncă şi elveţiancă a devenit 3-1 pentru Halep, scrie MEDIAFAX.

În sferturile de finală ale competiţiei patronate de către Ion Ţiriac, Simona Halep o va întâlni pe Irina Begu (25 de ani, locul 34 în clasamentul mondial). Va fi a patra confruntare directă dintre cele două jucătoare din România. Halep conduce cu 3-0, toate victorii în minimum de seturi, iar ultimul meci s-a disputat în 2012.

Pentru accederea în turul următor la Madrid, Simona şi Irina şi-au asigurat 215 puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 114.560 de euro.