Felicitări SIMONA HALEP! Jucătoarea de tenis a învins-o pe KIKI BERTENS şi s-a calificat în optimi la Wimbledon

Publicat: 02/07/2016 | 18:20

După ce meciul a fost amânat o zi, vineri, Halep a jucat bine pe arena centrală de la All England Club. Ea a întânit o jucătoare care traversează cea mai bună perioadă a carierei. Bertens serveşte purternic şi loveşte tare cu dreapta, dar are şi puncte mai slabe, reverul, şi o mobilitate redusă.

Sâmbătă, românca a alergat mult şi a avut în serviciu o armă importantă, chiar dacă a cedat două break-uri. Ea a fost agresivă  şi concentrată, fără a-şi pierde cumpătul în momentele mai bune ale lui Bertens. Olandeza a deschis meciul cu un break, dar Halep a egalat imediat şi s-a desprins apoi la 4-2. A venit rândul lui Kiki Bertens să egaleze, după un rebreak în ghemul al şaptelea. Finalul setului a găsit-o pe Halep în formă şi ea a pus 6-4 pe tabelă după 39 de minute de joc, scrie News.ro

Sportiva antrenată de Darren Chill şi-a făcut setul al doilea mai uşor după ce a câştigat 12 din primele 13 puncte ale acestuia. După 3-0, cu break în ghemul secund, Simona Halep a gestionat avantajul şi a câştigat meciul, după 6-3, în al doilea set, şi după aproape o oră şi zece minute de joc. În faza următoare, românca va evolua împotriva învingătoarei dintre franţuzoaica Alize Cornet, locul 61 WTA, şi americanca Madison Keys, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 9.

Calificarea în optimi este recompensată la Wimbledon cu un premiu de 132.000 de lire sterline şi cu 240 de puncte WTA.