Ronaldo a luat AURUL a patra oară! Ce titlu suprem a primit fotbalistul!

Publicat: 12/12/2016 | 21:46

„Încă o dată, este un vis devenit realitate. Nu mi-am imaginat vreodată că voi câştiga acest trofeu de patru ori. Sunt foarte fericit şi mă simt împlinit”, a fost prima declaraţie a lui Ronaldo.

Potrivit Digisport, prima jumătate din Top 10 a fost încheiată de galezul Gareth Bale, aflat pe locul 6. Celălalt artizan al titlului spectaculos cucerit de Leicester în Premier League, algerianul Riyad Mahrez, a ocupat poziţia a şaptea. Jamie Vardy, atacantul suprinzătoarei campioane a Angliei, Leicester City, a fost răsplătit pentru anul său extraordinar cu locul 8 în clasamentul Balonului de Aur.

Top 10 Balonul de Aur 2016 a început cu o egalitate, pe locul 9. Italianul Gianluigi Buffon a împărţit această poziţie cu portughezul Pepe, dublu campion european în acest an, cu Real Madrid şi echipa naţională. Ultimul jucător înainte de Top 10 a fost atacantul gabonez al Borussiei Dortmund, Pierre-Emerick Aubameyang. Rui Patricio, portarul campioanei Europei, Portugalia, a obţinut suficiente voturi pentru a termina pe locul 12 în clasamentul celor mai buni jucători. Poziţia a 13-a în ierarhia Balonului de Aur din acest an a fost ocupată de suedezul Zlatan Ibrahimovic. Doi foşti jucători ai lui Juventus, francezul Paul Pogba şi chilianul Arturo Vidal, în prezent la Manchester United, respectiv Bayern Munchen,au împărţit poziţia a 14-a. Pe locul 16 în clasamentul Balonului de Aur pe 2016 s-a aflat polonezul Robert Lewandowski.

Dintre cei 30 de nominalizaţi la Balonul de Aur, 11 nu au primit voturi. Astfel, rămân în cursă 19 jucători. Primii „eliminaţi” sunt francezul Dimitri Payet, croatul Luka Modric şi germanul Toni Kroos, care, la egalitate de puncte, împart poziţia a 17-a. (Gabriel Niculescu)