Un otoman, un polonez şi un neamţ intră într-un stadion… Cronica zilei 3 la Euro!

Publicat: 13/06/2016 | 12:03
SURSA FOTO: Telegraph

Micuţa Croaţie a cucerit Turcia

Vâna de otomani care au ţinut de-un mare imperiu încă se mai simte în jocul turcilor de azi, dar odată cu baza de selecţie s-a redus şi valoarea lotului. Turcii meritau să ia vreo trei cartonaşe roşii împotriva Croaţiei, plus vreo cinci goluri, dar au scăpat fără eliminaţi şi doar cu o înfrângere cu 1-0. Per total, însă, au fost echipa care a arătat cel mai rău de la acest Euro. E drept, aşa cum anticipam şi noi înainte de meci, croaţii au una dintre cele mai solide formaţii de la acest turneu final. Pe deasupra, au înscris şi ceea ce are şanse mari să fie (deja) golul turneului: Luka Modric a lovit superb din voleu o minge degajată în disperare de apărarea turcă, deşi aceasta venea de la o înălţime de 7-8 metri, şi l-a învins pe Babacan. Rămâne de văzut dacă croaţii pot pune probleme şi Spaniei pentru şefia grupei.

Meci prost între cenuşăresele grupei C

În al doilea meci al zilei, Polonia a învins greu Irlanda de Nord, cu un gol marcat în partea secundă. Alţi membri ai unui imperiu destul de respectat la vremea lui, polonezii au făcut şi ei un meci dur şi, aşa cum avertiza cel mai citit site din România, nu Lewandowski a fost principalul pericol pentru poarta lui McGovern, ci Milik, care a şi marcat singurul gol al partidei.

Nemţii câştigă şi când joacă prost. Şi-s singurii care o fac la două goluri!

În aceeaşi grupă C s-a aplicat, la al doilea meci al grupei, vorba aceea celebră: ”fotbalul e un sport frumos, în care se întâlnesc două echipe de câte 11 jucători, iar la sfârşit câştigă nemţii”. Asta după ce adversarii lor ratează 3-4 ocazii mari – ar merge adăugat, pentru că Ucraina şi-a arătat forţa ofensivă în mai multe rânduri, Neuer fiind omul meciului la Germania. În repriza a doua, probabil şi mai slăbiţi de la război şi toate celelalte, ucrainenii au obosit şi campionii mondiali au dominat jocul, înscriind încă o dată pe contraatac, în ultimul minut de prelungiri. La cum a arătat Ucraina, însă, are şanse mari să învingă şi Polonia şi Irlanda de Nord, în următoarele două partide din grupă.

Astăzi urmează o nouă zi cu trei meciuri la Euro şi aflaţi totul despre ea după prânz, numai pe CANCAN.ro.