Spre o nouă finală Boca – River în Copa Libertadores?

Publicat: 24/12/2020 | 14:00

Boca Juniors s-a calificat în semifinalele Copei Libertadores, după ce a învins-o azi-noapte pe Racing Club cu scorul de 2-0, după ce în tur pierduse cu 1-0.

Trupa lui Miguel Angel Russo a deschis scorul în meciul de pe teren propriu minutul 23 prin Eduardo Salvio, iar golul calificării a fost înscris din penalty de Sebastian Villa, în minutul 61. Grație succesului cu 2-0 de pe Bombonera, Boca Juniors s-a calificat pentru al treilea sezon la rând în careul de ași al Copei Libertadores, cea mai importantă competiție intercluburi din America de Sud.

În penultimul act, vor fi consemnate două confruntări Brazilia – Argentina, la fel ca și în urmă cu doi ani. Astfel, Boca o va înfrunta pe Santos, iar River Plate pe Palmeiras. Meciurile sunt programate pe 5 ianuarie, turul, respectiv pe 13 ianuarie, returul. În aceste condiții, sunt șanse destul de mari de a avea un nou Superclasico, Boca – River, în finala Libertadores, care se va disputa pe 30 ianuarie pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

Cele două rivale din Argentina s-au înfruntat prima oară în finală în 2018, când River s-a impus cu 3-1 după prelungiri în meciul decisiv, desfășurat la Madrid, după incidentele produse de fanii „milionarilor” înaintea jocului retur de pe El Monumental. Totodată, Boca și River s-au mai întâlnit în Copa Libertadores și anul trecut, în semifinale, când tot River Plate a avut câștig de cauză: s-a impus cu 2-0 acasă și a pierdut cu 1-0 pe El Monumental.