Steaua a câștigat derby-ul cu Dinamo. Roș-albaștrii au urcat pe primul loc al Ligii a 2-a

Publicat: 19/04/2023 | 00:15
CSA Steaua a învins-o pe Dinamo / Sursă Foto: Facebook

Marți, 18 aprilie, CSA Steaua și Dinamo s-au înfruntat în etapa a patra din play-off-ul Ligii a 2-a. Derby-ul dintre cele două rivale istorice nu a dezamăgit. La finalul a 90 de minute intense roș-albaștrii au reușit să se impună cu scorul de 2-0. În urma acestui rezultat, Steaua a urcat pe primul loc al clasamentului.

În etapa a patra din play-off-ul Ligii a 2-a, CSA Steaua a primit vizita celor de la Dinamo. Derby-ul se anunța extrem de încins, ambele formații dorind să câștige pentru a se menține în zona de promovare. În tribune atmosfera a fost incendiară, fanii oferind un adevărat spectacol.

(VEZI ȘI: Alertă în Capitală! 900 de jandarmi mobilizați pentru debry-ul din Liga 2, Steaua – Dinamo. Ultrașii s-au luat, deja, la bătaie | GALERIE FOTO)

Steaua se impune în fața lui Dinamo și urcă pe primul loc în Liga a 2-a

Partida din Ghencea a fost întreruptă după doar două minute de joc, din cauza torțelor aruncate în teren de fanii dinamoviști. După reluare, partida a fost extrem de echilibrată timp de 15 minute. În minutul 19, arbitrul George Găman a dictat penalty pentru Steaua după faultul comis de Patriche asupra lui Chunchukov. Chipirliu a executat excelent lovitura de pedeapsă și l-a învins pe Oncescu. După doar câteva minute roș-albii au avut o ocazie bună prin Giafer. În minutul 29, roș-albaștrii au dat din nou lovitura. Chipirliu a profitat de nesiguranța lui Larrucea și l-a executat din nou pe Oncescu. Pe finalul primei reprize, în minutul 40, Bani a avut o șansă bună de gol, însă șutul său a trecut puțin pe lângă poarta gazdelor.

După pauză, Dinamo a presat și a avut prima ocazie chiar în minutul 48, dar șutul lui Borcea a nimerit plasa laterală a porții roș-albaștrilor. După ce a irosit mai multe ocazii de gol, echipa lui Ovidiu Burcă a rămas în zece jucători. Patriche l-a faultat pe Chipirliu, a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat de pe teren. Chiar și în inferioritate numerică, dinamoviștii au fost mai periculoși. Lovitura de cap a lui Dani Iglesias a trecut însă puțin pe lângă poarta gazdelor. Mahrez a reușit să marcheze pentru Dinamo în minutul 79. Reușita sa a fost anulată pentru un fault în atac. Până la final militarii au mai solicitat un penalty. Centralul nu a acordat însă nimic la căderea lui Țîră după duelul cu Sabău. Astfel, meciul s-a terminat cu victoria celor de la CSA Steaua cu scorul de 2-0.

În urma acestui rezultat, roș-albaștrii au urcat pe primul loc, având 47 de puncte, în timp ce Dinamo a rămas pe locul patru, cu 38 de puncte.

(CITEȘTE ȘI: Steaua e numai una! Justiția, prin forul ei suprem, aruncă zarurile în procesul pentru palmares dintre FCSB și CSA Steaua)