Steaua – Universitatea Cluj 3-0

Publicat: 06/12/2010 | 00:00
Formatia Steaua Bucuresti a invins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Universitatea Cluj, in ultimul meci al anului 2010 si al etapei a XVIII-a a Ligii I, prima a returului actualului sezon competitional.

Golurile au fost marcate de Martinovici ’22, Bilasco ’67 si Stancu ’90.

In minutul 22, fundasul central Martinovici a marcat primul sau gol pentru gruparea stelista, printr-un sut din voleu, de la aproximativ 25 de metri, mingea fiind deviata de fundasii clujeni si pacalindu-l pe Hutan.

In minutul 67, Romeo Surdu a centrat in fata portii, de unde Marius Bilasco a reluat in poarta goala.

Bogdan Stancu a stabilit scorul final, in minutul 90, din lovitura libera.

Steaua: 12. Tatarusanu – 29. Bonfim, 18. Martinovici, 23. G. Alves, 14. Latovlevici – 16. Nicolita (7. Szekely ’76), 20. Angelov (5. Brandan ’84), 21. Ricardo Gomes, 10. Tanase (24. Surdu ’34) – 28. B. Stancu, 17. Bilasco. Antrenor: Marius Lacatus.

Universitatea Cluj: 12. Hutan – 18. Ungurusan, 25. D. Munteanu, 13. Izvoranu, 3. Mendy (20. Belosevici ’24) – 14. Pit, 28. Gheorghe, 10. Pacurar, 22. Bostina (7. Acosta ’52) – 11. Machado, 9. Cl. Niculescu (27. Lemnaru ’75). Antrenor: Ionut Badea

Arbitri: Cristian Balaj (centru) – Sebastian Gheorghe, Eduard Ungureanu (asistenti) – Dragos Istrate (rezerva)

Observatori: Dan Petrescu, Eduard Alexandru.

Supervizor: Valentin Alexandru

Cartonase galbene: Martinovici ’29, Ricardo ’65, G. Alves ’77, Szekely ’78 / Pit ’41

La meci au asistat 5.000 de spectatori, din care 30 de clujeni, care au ajuns la stadion in minutul 25.

Din minutul 55, finantatorul Gigi Becali a deschis geamul lojei sale si a inceput sa-i reproseze lui Cristian Balaj, pe un ton vehement, maniera de arbitraj, fiind incurajat de fanii de la tribuna a doua. Dupa golul lui Bilsaco, Gigi Becali a incetat cu reprosurile.

Tanase a fost inlocuit in minutul 34, deoarece s-a accidentat singur.

Fostul dinamovist Claudiu Niculescu a fost huiduit pe tot parcursul meciului de galeria stelista.