„Stejarii” pierd în Georgia, dar merg la Mondial!

Publicat: 19/03/2018 | 09:03

Naţionala Georgiei a învins România cu scorul de 25-16 (10-6), ieri, la Tbilisi, în ultima etapă a Rugby Europe International Championship (REIC) 2018, însă „Stejarii” s-au calificat direct la Cupa Mondială 2019 din Japonia datorită victoriei surprinzătoarea a Belgiei în faţa Spaniei.

Rezultatul înregistrat la Bruxelles, 18-10 pentru belgieni, unul la care aproape nimeni nu se aştepta în condiţiile în care ibericii erau văzuţi mari favoriţi, a făcut ca România să-şi menţină locul 2 în clasamentul REIC, poziţie care permite accesul direct la turneul final de anul viitor.

Partida de pe Stadionul „Dinamo” din Tbilisi, a fost una echilibrată şi extrem de disputată, „Stejarii” arătând mult mai multă determinare, în special în prima repriză, decât în partidele cu Spania şi Rusia, georgienii fiindu-ne însă net superiori în jocul la grămadă pe tot parcursul confruntării.

Scorul a fost deschis de gazde printr-o lovitură de penalitate transformată de Soso Matiaşvili, în minutul 6, însă Florin Vlaicu a egalat prin acelaşi procedeu în minutul 9.

A urmat o perioadă în care „tricolorii” au ieşit curajos la atac, însă în minutul 19 Ionel Badiu a văzut cartonaşul galben şi a fost eliminat temporar. Cu toate acestea, „Stejarii” nu au cedat şi Johanes Van Heerden a fost foarte aproape de eseu scăpând mingea în faţă la doar câţiva centimetri de terenul de ţintă advers. Jocul a curs în continuare spre buturile georgiene şi la o tuşă în cinci metri, „tricolorii” au rulat un mol în terenul de ţintă al gazdelor, însă arbitrul nu a validat eseul.

În minutul 30, georgienii au izbutit prima încercare, prin Laşa Lomidze, transformată de Matiaşvili. Scorul la pauză a fost însă 10-8, Vlaicu transformând în ultimele secunde ale primului mitan o lovitură de pedeapsă.

„Lelos” a început în forţă repriza a doua, şi în minutul 42, Anzor Sicinava a reuşit al doilea eseu al gazdelor, după o eroare uriaşă a lui Cătălin Fercu, transformat de Matiaşvili. După alte cinci minute, acelaşi Matiaşvili a mai adus trei puncte pentru Georgia, prin concretizarea unei noi lovituri de pedeapsă, scorul devenind 20-6, în condiţiile în care Van Heerden a văzut şi el un cartonaş galben, fiind eliminat temporar. În minutul 62, Vlaicu a mai pus trei puncte pe tabela de marcaj în dreptul „tricolorilor” printr-o lovitură de pedeapsă, replica georgienilor venind destul de repede, prin eseul lui Kaha Asieşvili, netransformat.

Finalul de meci a aparţinut naţionalei României, care în ultimul minut a izbutit primul şi singurul eseu, prin Andrei Rădoi, transformat de Vlaicu, scorul final fiind 25-16.