Steliano Filip: „Cupa este un obiectiv important pentru noi!”

Publicat: 30/11/2017 | 07:00

Deşi au condus cu 1-0 graţie reuşitei lui Corbu din minutul 14, elevii lui Vasile Miriuţă au fost eglaţi în minutul 34 de golul marcat de Goga, acesta fiind şi rezultatul final al meciului. De remarcat este că în prima repriză, în minutul 4, Giurgiu a ratat la 0-0 un penalty prin Giurgiu.

La finalul meciului, Steliano Filip, unul din jucătorii câinilor care a avut nervii tari la penalty-uri, transformând cu siguranţă lovitura de la 11 metri, a declarat că pentru Dinamo este foarte important că s-a calificat în sferturile de finală, „Cupa României” fiind un obiecitv pentru alb-roşii.

„Ne-am dorit mult calificarea. Important e că am ajuns mai departe, indiferent că am obţinut calificarea la loviturile de departajare. U Cluj are mulţi jucători din Liga 1, cu experienţă. Nica a avut o problemă, simţea ceva la inghinali. A intrat Romera în stânga, eu am jucat mijlocaş. Sincer, îmi place pe postul de mijlocaş central. Cupa României a devenit un trofeul foarte important. E mult mai important să fim în play-off”, a declarat Steliano Filip după meci.

Pentru Dinamo au marcat de la punctul cu var Filip, Rivaldinho şi Salomao în timp ce Anton a ratat iar pentru „U” Cluj, singurul care a marcat de la 11 metri a fost Ursu, coechipierii acestuia, Goga, Florescu şi Chiş ratând ţinta. Astfel, cu scorul general de 4-2, „câinii” s-au calificat în sferturile de finală, unde au mai acces CSM Poli Iaşi, CSU Craiova, FC Botoşani şi Gaz Metan Mediaş.