Stelistul Lincar elimină Rapid din Cupa României »» Rezulatetele complete ale 16-imilor și echipele calificate în optimi!

Publicat: 28/09/2018 | 07:30

Surpriză de proporții în Cupa României! Rapid a fost eliminată din competiție în faza 16-imilor de finală de Turris Turnu Măgurele, formație care de asemenea evoluează în Liga a III-a și care este pregătităd e fostul stelist Erik Lincar.

Oaspeții au rezolvat calificarea pe final când au marcat două goluri într-un sfert de oră, prin Dragu și Mario Mihai, și s-au calificat în optimi în detrimentul finalistei de acum șase ani, Rapid.

În schimb, rivala Rapidului, FCSB, s-a calificat în optimi după ce a obținut o victorie pe final cu Unirea Alba iulia la Zlatna.

Echipa lui Nicolae Dică a obținut calificarea în finalul partidei, Raul Rusescu reușind să reia în plasă din apropiperea porții după un corner, marcând singurul gol al partidei.

La Zlatna, 3200 de spectatori au venit să urmărească la lucru vicecampioana României, care a ratat prima, prin Teixeira. Cea mai mare ratare a meciului a fost însă a Unirii, în prelungirile primei reprize. După pauză, Rusescu a fost aproape de gol, dar mingea s-a lovit din nou de bară. Tot el a fost protagonistul celei mai ciudate faze. Împins în careu, a respins de pe linia porţii o minge a roş-albaştrilor.

Atacantul s-a revanşat prin golul care duce echipa lui Dică în optimile Cupei. Partida se putea termina cu scorul de 2-0 pentru FCSB, dacă Florin Tănase nu rata un penalty pe care tot el l-a obţinut pe final. La ultima fază a meciului, Alba-Iulia a avut șansa de a duce meciul în prelungiri, însă goalkeeperul Vlad a fost providențial.

S-a terminat 1-0 iar FCSB s-a calificat în optimile de finală a ediției 2018-2019 a Cupei României.