Suarez califica Uruguay-ul in sferturi

Publicat: 26/06/2010 | 00:00

Cateva momente mai tarziu a venit randul coreenilor sa forteze deschiderea de scor, insa sutul din lovitura libera al lui Chu Young a lovit stalpul din dreapta al portii uruguayene, goalkeeper-ul Fernando Muslera rasufland usurat. Ritmul alert al fazelor de joc a continuat iar in minutul opt sud-americanii reusesc sa destabilizeze defensiva adversa, dupa o faza bine legata, centrarea vicleana a lui Forlan fiind fructificata fara emotii de catre acelasi Suarez. Pana la pauza mai periculosi in atac s-au dovedit a fi tot sud-americanii, insa la reluarea jocului, partida a luat cu totul alta turnura. Asiaticii au afisat o alta atitudine, inghiontind in propria jumatte formatia lui Forlan, ratand ocazii rarisime.

Golul egalizator a venit astfel normal in minutul 68 cand Chung Yong a profitat de iesirea gresita a lui Muslera, scorul devenind 1-1. Sud-americanii, aproape inexistenti in a doua parte, s-au trezit pe final si in urma unei lovituri de colt, Suarez(80) arunca din nou in aer suporterii uruguayeni dupa ce reuseste o adevarata capodopera cu un sut superb la coltul lung. Pana la final, reprezentativa Coreei de Sud s-a aruncat cu toate fortele in atac si in ciuda unor ocazii imense de a duce partida in prelungiri, sud-americanii au scapat, devenind prima formatie calificata in sferturile competitiei.

Uruguay – Coreea de Sud 2-1