Succes românesc la dublu la BRD Bucharest Open!

Publicat: 23/07/2018 | 08:30
Turneul WTA BRD Bucharest Open și-a desemnat câștigătoarele atât în proba de simplu cât și în cea de dublu. Perechea format din compatrioatele noastre, Irina Begu şi Andreea Mitu, a câştigat trofeul în proba de dublu după ce a dispus în finală cuplul Danka Kovinic (Muntenegru)/Maryna Zanevska (Belgia) cu scorul de 6-3, 6-4.

Româncele au intrat motivate pe teren și au arătat încă din start că sunt decise să facă totul pentru a-și adjudeca trofeul. Begu și Mitu au reușit încă din debutul meciului să intre în avantaj câștigând pe serviciul adversarelor încă din primul ghem al întâlnirii. Pe fondul relaxării româncelor, la scorul de 5-2 Kovinic şi Zanevska au reuşit primul lor break. Begu şi Mitu au reacționat însă imediat și au reușit să închidă setul pe serviciul adversarelor după 37 de minute de joc.

În cel de-al doilea set, s-a mers cap la cap până în ghemul al cincilea, când cuplul belgiano-muntenegrean a făcut break-ul pe serviciul Andreei Mitu. Româncele au reacţionat rapid şi au reuşit rebreak-ul, egalând situaţia pe tabelă, 3-3, după care în ghemul al zecelea au câştigat pe serviciul adversarelor şi s-au impus cu 6-4.

Din cele cinci ediţii de până acum ale turneului, trei au fost câştigate de perechi române: Elena Bogdan/Alexandra Cadanţu (2014), Irina Begu/Raluca Olaru (2017) şi Irina Begu/Andreea Mitu (2018).

Pentru câştigarea trofeului, perechea Irina Begu/Andreea Mitu va încasa 12.300 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Finala de simplu a turneului de la BRD Bucharest Open a fost câștigată de letona Sevastova. Aceasta, desemnată la startul competiției principal favorită la câștigarea titului, s-a impus cu 7-6, 6-2, în faţa croatei Petra Martic.