Succes românesc şi la dublu la Shenzhen!

Publicat: 06/01/2018 | 16:10

Rănită în orgoliu după înfrângerea din proba de simplu, Katerina Siniakova şi partenera sa au încput în forţă finala la dublu, administrându-le un sever 6-1.

Simona Halep şi Irina Begu s-au revanşat în actul secund pe care l-au domiant copios, adjudecântu-şi setul cu scorul de 6-1 după ce la un moment dat au condus şi cu 5-0, trimiţând meciul în decisiv.

În super tiebreak, româncele au avut 2-0, 5-3, 7-4, însă s-au văzut egalate la 7-7. Experienţa compatrioatelor noastre şi-au spus cuvântul, Halep şi Begu reuşind două puncte la rând, impunndu-se în final cu scorul de 10-8 la capătul unui meci care a durat 63 de minute de joc.

Pentru Halep aceasta a fost a doua finală a carierei în proba de dublu după cea de la Montreal din 2016, unde a făcut pereche cu o altă româncă, Monica Niculescu.

În schimb pentru Irina Begu, titul de la Shenzhen a fost al şaptelea din carieră la dublu după cele câştigate  la Hobart (2012, alături de Monica Niculescu), la ‘s-Hertogenbosch (2013, alături de Anabel Medina Garrigues), la Rio de Janeiro (2014, cu Maria Irigoyen), Seul (2014, cu Lara Arruabarrena), Bucureşti (2017, alături de Raluca Olaru) şi Tianjin (2017, alături de Sara Errani).

Begu a mai pierdut cinci finale, în 2012 la Fes (alături de Alexandra Cadanţu) şi la Luxemburg (alături de Monica Niculescu), în 2015 la Rio (cu Irigoyen), Wuhan şi Moscova (ambele alături de Niculescu).