Sud-americanii pe placul „Les Bleus”! Franța, prima echipă calificată în careul de ași al Mondialului din Rusia!

Publicat: 07/07/2018 | 10:29
Selecţionata Franţei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Uruguayului cu scorul de 2-0 (1-0). Disputată la Nijnîi Novgorod, partida care a contat pentru sferturile de finală al competiţiei, victoria obținută de „Les Bleus” fiind una pe deplin  meritată având în vedere desfășurarea ostilităților de pe teren.

Francezii s-au impus grație golurilor marcate de Raphael Varane (minutul 40), care a reluta cu capul în plasă o centrare dintr-o lovitură liberă bătută magistral de Griezmann, Antoine Griezmann reușind să stabiileească scorul final în minutull 61 punctând cu un șut de la distanțță cu largul concurs al portarului urugguajan Muslera.

Este pentru prima dată după mai bine de un deceniu când „Les Bleu” prind o semifinală. Ultima oară când s-a întâmplat acest lucru a fost în 2006 când francezii au pierdut în fața Italia în ultimul act la ediţia din Germania.

Cu toate că în disputa contra „Cocoșului Gaalic” au început mai bine, sud-americanii s-au văzut reduși la tăcere în disputa de la Nizhny Novgorod, francezii au reușit printr-o organizare perfectă să absoarbă dominația uruguayană.

Treptat, europenii au reușit să echilibreze duelul și să-și impună jocul victoria împotriva Uruguay-ului fiind a treia obținută împotriva unei echipe sud-americane la acest turneu final al Mondialului din Rusia după 1-0 cu Peru în faza grupelor și 4-3 cu Argentina în optimile de finală ale competiției.

Duelul dintre cele două selecționate care au împreună trei titluri mondiale a fost pe deplin meritat având în vedere desfășurarea ostilităților pe teren, Franța depunându-și, dacă mai era nevoie, candidatura la trofeu.

Franţa, campioană în urmă cu 20 de ani, pe teren propriu, va juca în penultimul act cu Belgia pe 10 iulie la ora 21:00.