Suedezii au recunoscut supremația englezilor: „Efectiv au fost mai buni!”

Publicat: 08/07/2018 | 12:14
Janne Andersson, selecționerul Suediei a declarat după șecul cu Anglia,s cor 2-0 din sferturile de finală ale turneului final al Campionatului Mondial din Rusia, că în ciuda înfrângerii, elevii săi au făcut un turneu peste așteptări.

Selecționerul nordicilor a recunsocut supremația englezilor și i-a felicitat cu mult fair-play pentru calificarea în semifinalele Cupei Mondiale.

„Eu nu cred că nu a mers ceva, aşa cum s-a spus, ci efectiv ei au fost mai buni decât noi astăzi. Bravo Angliei. În prima jumătate de oră, noi am controlat, dar apoi a venit acel gol din corner. Am avut şi noi trei mari ocazii, dar nu le-am concretizat. Trebuie să ne inclinăm în faţa unui foarte bun portar. Dacă Marcus Berg ar fi înscris (min.47), poate ar fi schimbat soarta meciului. Eu cred că Anglia poate merge până la capăt, este foarte bine organizată. Southgate a făcut o treabă bună. Dar sfert finalişti la Cupa Mondială, eu cred că am făcut o treabă bună. Am bătut echipe bune, dar cea de astăzi a fost mai puternică decât noi”, a declarat Janne Andersson, selecționerul Suediei.

Anglia s-a calificat în semifinalele turenului final după ce a învins formaţia Suediei cu scorul de 2-0 (1-0), la Samara.

Campioană mondială în 1966, pe teren propriu, Anglia va juca din nou o semifinală de Cupă Mondială după o pauză de 28 de ani, în 1990 ocupând locul 4 în Italia.

Englezii s-au impus fără să strălucească, dând încă din startul meciului impresia că sunt stăpâni pe joc și că accederea în semifinale e doar o chestiune de timp. Primul gol a căzut la o fază fixă, în urma unui corner prin Maguire (min.39), iar Ali a pus capăt tuturor emoțiilor fanilor prezenți în număr foarte mare la acest meci înscriind tot cu o lovitură de cap din apropierea porții.