Suedia – Anglia și Rusia – Croația, astăzi în sferturile Campionatului Mondial!

Publicat: 07/07/2018 | 13:05
Suedia-Anglia, și Rusia- Croația sunt duelurile din sferturile de finală ale turneului final al Campionatului Mondial în urma cărora vom afla ultimele două necunsocute ale careului de ași, acolo unde deja și-au asigurat prezența Franța și Belgia după victoriile din sfeeturile de finală cu 2-0 și 2-1 în fața echipelor din America de Sud, Uruguay și Brazilia.

Anglia și Croația pornesc cu prima șansă la calificarea în semifinale în fața Suediei și a Rusiei.

În cazul în care va triumfa în duelul cu Suedia, Anglia va prinde pentru prima dată după aproape trei decenii, careul de ași la un Mondial.

De remarcat este că din cele patru echipe care se vor luta astăzi pentru ultimele două locuri din semifinale, doar Suedia nu a avut nevoie în optimi de penalty-uri pentru a-și asigura calificarea în sferturi.

Nordicii s-au calificat în sferturi cu un gol norocos marcat de Emil Forsberg în timp ce toate celallte trei formații Anglia, Rusia și Croația au avut nevoie de penalty-rui pentru a se impune în fața adversarilor pe care i-au avut în optimi.

Meciul Suedia-Anglia se va disputa de la ora 17:00 la Samara în timp ce confruntarea Rusia-Croația va avea loc de la ora 21:00 la Soci, ambele dueluri urmând a fi transmise în direct de TVR 1 și TVR HD.

Echipele probabile Suedia – Anglia:

Suedia: Olsen- Krafth, Lindelof, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Larsson, Ekdal, Forsberg – Berg, Toivonen

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire – Trippier, Alli, Henderson, Lingard, Young – Sterling, Kane

Echipele probabile Rusia – Croaţia:

Rusia: Akinfeev – Mario Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Kudryashov – Zobnin, Kuzyaev, Samedov, Golovin, Cherishev – Dzyuba

Croaţia: Subasic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic – Rakitic, Brozonic – Rebic, Modric, Perisic – Mandzukic